Rynek kwitnie

15 May 2018

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

18 kwietnia 2018 roku w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbyła się konferencja poświęcona tematyce inwestycji na rynku hotelowym i biurowym. W tym roku szczególny nacisk położony został na omówienie sytuacji na rynku łódzkim w ramach bloku Łódź REdiscover.

Dziewiątą Konferencję Inwestycji Hotelowych i Biurowych rozpoczęła dyskusja o przyszłości polskiego hotelarstwa. Wzrost PKB, rozwój sektora BPO/SSC i branży MICE sprawiają, że popyt na noclegi rośnie, a inwestorzy starają się nadążyć za popytem. – Obecnie w Polsce mamy 15 tys. pokoi w budowie. To około 14 proc. wszystkich pokoi w kraju – powiedział Alex Kloszewski, partner zarządzający w firmie Hotel Professionals Management Group i moderator panelu. Najwięksi gracze aktywnie poszukują nowych lokalizacji pod swoje inwestycje. Nie jest to łatwe ponieważ w wielu miastach najlepsze miejsca są już zajęte. – Przyglądamy się uważnie rozwojowi rynku. Widzimy, że niektóre miejsca są już mocno nasycone obiektami hotelowymi. Nam to jednak nie przeszkadza ponieważ rozglądamy się za lokalizacjami centralnymi, jak i peryferyjnymi – tłumaczył Jacek Stasikowski, dyrektor rozwoju sieci AccorHotels i Orbis. Piotr Ratajczyk, dyrektor operacyjny w Grupie Konkret dodał z kolei, że jego firma przygotowuje się do spektakularnej inwestycji w Twierdzy Modlin, gdzie powstać może m.in. 1 tys. pokoi i centrum kongresowe na około 6,5 tys. osób.

Finansowanie idzie za klientem

Deweloperzy starają się wykorzystać popyt zgłaszany przez klientów oraz najemców i budują bardzo dużo, najwięksi z nich natomiast starają się wznosić swoje gmachy w możliwie jak największej liczbie atrakcyjnych lokalizacji. – Jesteśmy obecni w wielu miastach regionalnych z dużym jednak akcentem na Warszawę. Poszukujemy oczywiście nieruchomości w centrach miast, w ich uznanych dzielnicach biznesowych. Staramy się także sami kreować nowe lokalizacje biurowe – tłumaczył Grzegorz Iwański, dyrektor działu finansowania w Echo Investment. – Kreowanie nowych lokalizacji również nam nie jest obce. Duży nacisk kładziemy też na to, żeby znaleźć się w miastach regionalnych, np. Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź – stwierdził Jarosław Jukiel, dyrektor finansowy, członek zarządu, Ghelamco Poland. – Chcemy być tam, gdzie jest popyt – dodał. – Na jakich projektach koncentrują się z kolei banki finansujące przedsięwzięcia deweloperów? – pytał Hubert Mańturzyk, director, head of debt & structured finance, CBRE. – Skupiamy się głównie na projektach budowlanych w każdym niemal sektorze – od centrów handlowych, przez biura, magazyny, aż po hotele. Jeśli chodzi o lokalizacje to np. w ubiegłym roku przeprowadziliśmy bardzo dużo transakcji w Warszawie, a teraz przesuwamy się w stronę miast regionalnych – mówił Łukasz Białecki, director, head of real estate financing, Bank Pekao. – My finansujemy z kolei bardzo dużo projektów mieszkaniowych w wielu miastach w Polsce. Finansujemy również inwestycje komercyjne ze szczególnym naciskiem na kredyty budowlane – to połowa naszej rocznej ekspozycji. Jesteśmy obecnie mocno zaangażowani w finansowanie projektów magazynowych i biurowych. W przypadku tych ostatnich zaangażowaliśmy się w kilka budów we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Podążamy po prostu za naszymi klientami – przekonywał Grzegorz Trawiński, członek zarządu, MBank Hipoteczny.

Łódź: miasto tkane od nowa

Największy blok tematyczny podczas wydarzenia poświęcony był Łodzi, w której w tym roku odbywała się konferencja. – W centrum miasta dzieje się dziś bardzo dużo, w najbliższym sąsiedztwie mamy wiele budów. Wokół tego miejsca rozwijać się będzie nowa Łódź – miasto przemyślane, „tkane” od nowa. Chcemy budować miasto, które jest dobrym miejscem do życia zarówno dla tych, którzy już są jego mieszkańcami, jak i tych, którzy chcieliby nimi być w przyszłości – powiedział Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. Deweloperzy już dawno odkryli Łódź jako atrakcyjną lokalizację dla projektów biurowych. Według najnowszych danych ABSL Łódź przekroczyła poziom 20 tys. osób zatrudnionych w sektorze BPO/SSC. – W mieście jest już ponad 450 tys. mkw. powierzchni biurowej i funkcjonuje w nim ponad 75 centrów usług wspólnych. Łódź się dynamicznie rozwija i ma potencjał do dalszego wzrostu – mówił Łukasz Czajkowski, head of membership, Network and Community, ABSL. Za deweloperami poszli inwestorzy hotelowi, na których intensywny rozwój miasta działa jak magnes. – W 2013 roku kupiliśmy działkę od samorządu, naprzeciwko Manufaktury. Łódź wtedy nie była oczywistą lokalizacją na mapie hotelowej Polski. Kilka lat czekaliśmy, obserwując rynek – nie chcieliśmy zrobić falstartu – ale wierzyliśmy w potencjał tego miasta i wiedzieliśmy, jak wyglądają plany dotyczące jego rozwoju. Teraz budujemy i niedługo będziemy otwierać – podkreślił Przemysław Wieczorek, investment director, management board member, Puro Hotels. – Muszę podkreślić że atmosfera, którą stwarzają władze Łodzi dla inwestorów, to rewolucja, jest ona unikalna. Miasto zdaje sobie sprawę, że rozwój to praca zespołowa. Dzięki temu inwestorzy uwierzyli: tutaj można realizować projekty inwestycyjne. Najpierw biurowi, ale na budowie i komercjalizacji biurowców skorzystał sektor hotelowy – przekonywał Przemysław Wieczorek. Podobnego zdania był Krzysztof Misiak, head of regional cities, Office Agency, Cushman & Wakefield, który przekonywał: Łódź jest wyjątkowa. Jest najdynamiczniejszym rynkiem zarówno, jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, jak i inwestycje spoza tego obszaru. Jeśli popatrzymy szerzej na to, co dzieje się w Łodzi, to nie ma w Polsce drugiego miasta, które mogłoby się pochwalić taką dynamiką zmian w tak wielu obszarach – zapewniał Krzysztof Misiak.

Potencjał do zagospodarowania

Łódź przyciąga nie tylko inwestorów wyspecjalizowanych w klasycznych typach aktywów nieruchomościowych. Także ci, którzy interesują się alternatywnymi produktami jak, np. akademiki, nie przechodzą obok niego obojętnie. – Zapotrzebowanie na prywatne akademiki zauważyliśmy w Łodzi już pięć lat temu. Uczelnie nie były specjalnie zainteresowane powstaniem takiego budynku, ale konsultacje ze środowiskami studenckimi przekonały nas, że studenci oczekują wyższego standardu niż w publicznych obiektach. Po przeprowadzonych analizach wybudowaliśmy Super Akademik na 270 pokoi. Na etapie komercjalizacji okazało się, że nawet gdybyśmy mieli trzy takie budynki, to nie byłoby problemu ze znalezieniem chętnych – przekonywała Urszula Aleksandrowicz, prezes MRT Philosophy. – To dowodzi, jaki potencjał ma Łódź, która nie bez powodu nazywa się miastem akademickim – dodała.
To jednak nie cały potencjał miasta. Centralna lokalizacja, dynamicznie rozwijająca się gospodarka, zaplecze akademickie, liczne i ciekawe atrakcje turystyczne i kulturalne przemawiają też za rozwojem inwestycji z sektora MICE w Łodzi. – Mamy obecnie 32 hotele, a w budowie jest kilka kolejnych. Myślę, że rynek hotelowy rozwinie się w pełni, gdy rozbudujemy ofertę targowo-konferencyjno-wystawienniczą, nad którą obecnie pracujemy – mówił Adam Pustelnik, p.o. dyrektora, Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą, Urząd Miasta Łodzi.

Konferencję zakończyło wieczorne spotkanie networkingowe, które odbyło się w Restauracji Bawełna.

The 10th Hotel Investment Conference
Warsaw, Ząbkowska 29
Moxy Warsaw Praga