Finansowanie nieruchomości: na tropie klienta

27 kwiecień 2018

Banki na brak gotówki nie mogą narzekać, a lista inwestycji biurowych do krótkich nie należy. To zaś oznacza, że pracy z zakresu finansowania nowych biurowców jest sporo i wykonywana jest w wielu miastach.

Deweloperzy biurowi starają się wykorzystać popyt zgłaszany przez najemców i budują bardzo dużo, najwięksi z nich natomiast starają się wznosić swoje gmachy w możliwie jak największej liczbie atrakcyjnych lokalizacji.

– Jesteśmy obecni w wielu miastach regionalnych z dużym jednak akcentem na Warszawę. Poszukujemy oczywiście nieruchomości w centrach miast, w ich uznanych dzielnicach biznesowych. Staramy się jednak sami kreować nowe lokalizacje biurowe jak choćby w Warszawie, przy ul. Beethovena. Chcemy zaproponować coś nowego – tłumaczył Grzegorz Iwański, dyrektor działu finansowania w Echo Investment podczas 9. Konferencji Inwestycji Hotelowych i Biurowych zorganizowanej przez Eurobuild Conferences oraz władze miasta Łodzi.

– Kreowanie nowych lokalizacji również nam nie jest obce. Duży nacisk kładziemy też na to, żeby znaleźć się w miastach regionalnych, np. Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź – są to ośrodki pierwszego wyboru dla nas – stwierdził Jarosław Jukiel, dyrektor finansowy, członek zarządu, Ghelamco Poland. – Chcemy być tam gdzie, jest popyt – dodał.

– Na jakich projektach koncentrują się z kolei banki finansujące przedsięwzięcia deweloperów? – pytał Hubert Mańturzyk, director, head of debt & structured finance, CBRE, moderator panelu „Źródła i metody finansowania inwestycji komercyjnych”.

– Skupiamy się głównie na projektach budowlanych w każdym niemal sektorze – od centrów handlowych, przez biura, magazyny, aż po hotele. Jeśli chodzi o lokalizacje to np. w ubiegłym roku przeprowadziliśmy bardzo dużo transakcji w Warszawie, a teraz przesuwamy się w stronę miast regionalnych – mówił Łukasz Białecki, director, head of real estate financing, Bank Pekao.

– My finansujemy z kolei bardzo dużo projektów mieszkaniowych w wielu miastach w Polsce. Finansujemy również inwestycje komercyjne ze szczególnym naciskiem na kredyty budowlane – to połowa naszej rocznej ekspozycji. Jesteśmy obecnie mocno zaangażowani w finansowanie projektów magazynowych i biurowych. W przypadku tych ostatnich zaangażowaliśmy się w kilka budów we Wrocławiu, Krakowie i w Łodzi. Podążamy po prostu za naszymi klientami – przekonywał Grzegorz Trawiński, członek zarządu, MBank Hipoteczny.

Więcej informacji: Eurobuild CEE

3. Festiwal Architektury i Budownictwa

3. Festiwal Architektury i Budownictwa

19 września 2018,PIN-UP Studio,ul. Nowogrodzka 84/86, Warszawa
Garnitury na rowery

Garnitury na rowery

7 września 2018,Wola,Warszawa
3. edycja Turnieju Tenisa Stołowego

3. edycja Turnieju Tenisa Stołowego

29 września 2018,Hala Sportowa "Siennicka" OSiR Praga-Południe,ul. Siennicka 40, 04-393 Warszawa
9. Konferencja - Polski Rynek Biurowy - Trendy i Prognozy

9. Konferencja - Polski Rynek Biurowy - Trendy i Prognozy

16 października 2018,Hotel Marriott, al. Jerozolimskie 65/79,Warszawa
24. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

24. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

22 listopada 2018,Hotel Intercontinental,Emilii Plater 49, Warszawa
9. Konferencja Inwestycji Hotelowych i Biurowych
ul. Targowa 1/3, Łódź
Centrum Nauki i Techniki EC1