Polski sektor hotelowy kwitnie

20 kwiecień 2018

Dyskusja o przyszłości polskiego hotelarstwa rozpoczęła 9. Konferencję Inwestycji Hotelowych i Biurowych Łódź Rediscover, która odbyła się 19 kwietnia 2018 roku w łódzkim EC 1.

Rynek hotelowy nabrał wiatru w żagle. Wzrost PKB, rozwój sektora BPO/SSC i branży MICE sprawiają, że popyt na noclegi rośnie, a inwestorzy starają się nadążyć za popytem. – Obecnie w Polsce mamy 15 tys. pokoi w budowie. To około 14 proc. wszystkich pokoi w kraju – powiedział Alex Kloszewski, partner zarządzający w firmie Hotel Professionals Management Group i moderator panelu.

Najwięksi gracze aktywnie poszukują nowych lokalizacji pod swoje inwestycje. Nie jest to łatwe ponieważ w wielu miastach najlepsze miejsca są już zajęte. Sieci hotelowe się jednak nie poddają. – Przyglądamy się uważnie rozwojowi rynku. Widzimy, że niektóre miejsca są już mocno nasycone obiektami hotelowymi. Nam to jednak nie przeszkadza ponieważ rozglądamy się za lokalizacjami centralnymi, jak i peryferyjnymi – tłumaczył Jacek Stasikowski, dyrektor rozwoju sieci AccorHotels i Orbis.

Piotr Ratajczyk, dyrektor operacyjny w Grupie Konkret dodał z kolei, że jego firma przygotowuje się do spektakularnej inwestycji w Twierdzy Modlin, gdzie powstać może m.in. 1 tys. pokoi i centrum kongresowe na około 6,5 tys. osób.

Ożywienie w sektorze hotelowym ma swój wyraz w otwarciach nowych obiektów. – We wrześniu otwieramy hotel pod marką Golden Tulip w Bielsku-Białej. Jesteśmy też w trakcie negocjacji kilku kontraktów. Myślę, że w maju będziemy się mogli nimi pochwalić – zapowiedział Adam Konieczny, development director Eastern Europe, Louvre Hotels Group. – My z kolei pod koniec maja otwieramy w Gdańsku Hampton by Hilton na 174 pokoje, a za dwa lata w Warszawie otworzymy Holiday Inn z 230 pokojami – mówił Andrzej Wójcik, prezes Satorii Group.

Biznes hotelowy nie jest jednak łatwy i wymaga dużej wiedzy o rynku. Nie wszystkie hotele mają szansę na sukces. Zła lokalizacja czy zarządzanie może sprawić, że hotel może ucierpieć. – Inwestycje w hotele są trudne i bardzo kapitałochłonne, wymagają zaangażowania środków na wiele lat. Inwestorzy, którzy do nas trafiają są jednak dobrze do nich przygotowani i korzystają z rad doradców hotelowych – zapewnił Janusz Mitulski, director of international hotel development, Marriott International.

Więcej informacji: EurobuildCEE

Eurobuild Awards 2022

Eurobuild Awards 2022

27 Wrzesień 2022,DoubleTree by Hilton hotel Warszawa,Warszawa
Konkurs Rowerowy Pracodawca

Konkurs Rowerowy Pracodawca

13 października 2022,śniadanie biznesowe z rozdaniem statuetek,
Łódź REdiscover

Łódź REdiscover

19 października 2022,Orientarium ZOO,Konstantynowska 8/10, Łódź
28. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych

28. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych

09 grudnia 2022,Hotel Bellotto, Senatorska 13/15,Warszawa
10. Konferencja Inwestycji Hotelowych
Warszawa, ul. Ząbkowska 29
Moxy Warsaw Praga